دسته‌بندی نشده

درمان خانگی دندان درد: بهترین و سریع ترین روش‌ها

درمان خانگی دندان درد

درد دندان را می‌توان یکی از اذیت کننده‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین دردهایی دانست که بدن ما را درگیر می‌کند. افراد زیادی در طول عمر خود این وضعیت را در دهان خود احساس می‌کنند، این درد ناگهانی و ناخوشایند می‌تواند زندگی شما را مختل و غیرقابل تحمل کند. دلایل زیادی می‌توانند عامل دندان درد باشند، اما صرف نظر از علت، روش‌های درمانی نیز همیشه باید اولویت اصلی برای شما باشند، زیرا این قضیه در بهبود وضعیت بسیار مؤثر خواهد بود و همچنین از عوارض بعدی نیز جلوگیری می‌کند.

با این وجود، تعدادی از روش‌های درمانی خانگی وجود دارند که می‌توانند به صورت لحظه‌ای تأثیرگذار باشند تا شما بتوانید درد را تا زمان درمان توسط دندانپزشک، تحمل کنید، غذاها، مکمل‌ها و روش‌های ذکر شده همگی فواید ثابت شده دارند، اما آنها تنها تسکین موقت محسوب می‌شوند و نباید به عنوان گزینه‌های درمانی در نظر گرفته شوند.

درمان خانگی دندان درد

به طور کلی روش‌های درمان‌ خانگی به منظور بهبود دندان درد صرفاً روش‌هایی موقتی هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا به طور موقتی درد خود را تسکین داده تا فرصت برای رفتن به دندانپزشکی داشته باشید و عامل ایجاد درد را درمان کنید.

به طور کلی موارد زیادی برای درمان‌ خانگی دندان درد وجود دارند، اما بهتر است روش‌هایی که ارزش وقت شما را دارند و از نظر علمی اثربخشی آنها ثابت شده‌اند، مورد بررسی قرار گیرند. در این مقاله نگاهی خواهیم داشت به بهترین روش‌های درمان‌ خانگی دندان درد که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید.

ژل بی حس کننده دندان

ژل بی حس کننده دندان برای درمان خانگی دندان درد

ژل یا کرم‌های بی حس کننده دهان، محصولاتی بر پایه بنزوکائین هستند و می‌توانند درد را در عرض چند دقیقه کاهش دهند. این محصولات مناسب برای بزرگسالان هستند و بهتر است که برای کودکان مورد استفاده قرار نگیرند. در صورت تجویز توسط پزشک، حتماً طبق دستورالعمل عمل کنید و یا نحوه استفاده را از روی جعبه یا بروشور محصول مطالعه کنید.

خمیر دندان ضد حساسیت

خمیر دندان ضد حساسیت برای درمان خانگی دندان درد

خمیردندان‌های مختلفی برای لثه و دندان‌های تحریک پذیر طراحی شده‌اند، این نوع خمیردندان‌ها که به خمیردندان حساس معروفند در مقایسه با نوع معمولی دارای مواد شیمیایی کمتری هستند، دارای اثر تمیزکنندگی بی‌نظیری  بوده و مورد تایید FDA هستند. این نوع خمیر دندان کاملاً ایمن و موثر بوده و معمولاً هر کارخانه تولید کننده معتبر، خمیر دندان نوع حساس نیز دارد.

خمیردندان‌ مخصوص دندان‌های حساس دارای روشی منحصر به فرد است، این خمیر دندان با مسدودکردن حسگرهای درد مانند محرک‌های گرما، سرما، قند و غیره، موجب کاهش درد می‌شود. خمیر دندان مخصوص دندان حساس فوراً عمل نمی‌کند اما به مرور زمان موجب کاهش حساسیت در دندان می‌شود.

دهانشویه ضد حساسیت

دهانشویه ضد حساسیت برای درمان خانگی دندان درد

دهانشویه ضد حساسیت به منظور تسکین درد و آرام شدن نواحی حساس دهان شما از جمله دندان‌ها و لثه‌ها فرموله شده‌اند. دهانشویه حساس به بخش‌های عصب دندان نفوذ می‌کند و در نتیجه از رسیدن محرک‌های دردناک به اعصاب شما جلوگیری می‌کند.

آب نمک

آب نمک برای درمان خانگی دندان درد

اگر شما از دندانپزشک و یا هر متخصص دیگری درمان طبیعی برای دندان درد بخواهید، ممکن است اولین کلمه‌ای که می‌شنوید شستشو با آب نمک باشد. می‌توان گفت که آب نمک یکی از موثرترین راه‌حل ها برای تسکین درد دندان و همچنین ساده ترین راه محسوب می‌شود. شستشو با آب نمک دارای اثرات بسیار مفیدی است که در بسیاری از مطالعات مورد تایید قرار گرفته  است.

چرخاندن آب نمک گرم در دهان باعث می‌شود که باکتری‌های مضر که در اطراف دندان و لثه تجمع یافته‌اند، از بین بروند و سلامت به  لثه‌ها بازگردد. پاک کردن دهان از باکتری‌های مضر بهترین درمان است که شما می‌توانید برای دندان‌های خود انجام دهید و همچنین یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای رسیدن به اثرات مطلوب به حساب می‌آید. (منبع)

هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید برای درمان خانگی دندان درد

مخلوط پراکسید هیدروژن و آب در بسیاری از اوقات موجب کاهش درد و التهاب دندان می‌شود. این روش به عنوان گزینه جایگزین برای شستشو با آب شور به حساب می‌آید. مقدار مساوی پراکسید هیدروژن و آب را مخلوط کنید و به مدت یک دقیقه در دهان خود بچرخانید، اما آن را قورت ندهید. (منبع)

کمپرس سرد

کمپرس سرد برای درمان خانگی دندان درد

کمپرس سرد نیز یکی از روش‌هایی است که موجب درمان برخی از دردهای دهان می‌شود. در صورتی که دلیل دندان درد به خاطر ضربه باشد، قرار دادن کمپرس سرد در بخش متورم، موجب کاهش التهاب و درد به صورت موقتی می‌شود. باید کمپرس سرد یا کیسه یخ بسته بندی شده را به مدت 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و هر چند ساعت یک بار این کار را تکرار کنید. (منبع)

سیر

سیر برای درمان خانگی دندان درد

مطالعات ثابت کرده است که سیر می‌تواند به تسکین درد کمک کند. حبه سیر تازه حاوی ماده‌ای به نام  آلیسین است که این ماده دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی است. شما می‌توانید حبه سیر را له کنید یا بجوید تا از فواید آلیسین استفاده لازم را ببرید این نکته را مد نظر قرار دهید که پودر سیر خواص درمانی سیر تازه را ندارد. (منبع)

کمپرس روغن میخک

کمپرس روغن میخک برای درمان خانگی دندان درد

روغن میخک ماده‌ای است که گفته می‌شود دارای خواص تسکین دهنده درد است، اسانس میخک از گذشته تاکنون به عنوان یک درمان رایج برای دندان درد بوده است. در یک نظرسنجی که در سال 2017 برگزار شد، محققان و دندانپزشکان متوجه شدند که میخک یکی از رایج‌ترین عصاره‌های گیاهی است که برای دندان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. (منبع)

عصاره وانیل

عصاره وانیل برای درمان خانگی دندان درد

عصاره وانیل معمولاً در آشپزی و پخت و پز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این ماده یک خاصیت دیگر نیز دارد. وانیل می‌تواند به شما کمک کند تا از درد دندان عقل خلاص شوید. این عصاره حاوی ماده‌ای به نام اوژنول است که آن را به عنوان یک درمان قوی برای دندان درد تبدیل کرده است.

به منظور استفاده از این ماده، چند قطره عصاره وانیل را بر روی پنبه یا نوک انگشت خود بریزید و آن را روی دندان‌های دردناک و لثه‌های اطراف آن بمالید. (منبع)

برگ گواوا

برگ گواوا برای درمان خانگی دندان درد

در صورتی که دندان عقل شما عفونی شده است و درد آن غیرقابل تحمل است، برگ گواوا می‌تواند به طور شگفت‌انگیزی در تسکین درد موثر باشد. این برگ‌ها دارای خاصیت ضد اسپاسم، ضد باکتری و ضد عفونی کنندگی هستند. به منظور کاهش درد، شما باید برگ ها را به آرامی بجوید و اجازه دهید عصاره آن درد شما را از بین ببرد. روش دیگر آن است که سه تا پنج عدد برگ را به مدت پنج دقیقه بجوشانید و از مایع خنک شده برای شستشوی دهان خود استفاده کنید. (منبع)

پیاز

پیاز برای درمان خانگی دندان درد

شنیدن نام پیاز در میان فهرست گسترده داروهای خانگی برای دندان درد ممکن است برای شما عجیب باشد. اما پیاز می‌تواند برای درمان دندان درد که به صورت ضربان دار است، عالی باشد. برخی از مواد شیمیایی موجود در پیاز، میکروب‌هایی که باعث عفونت می‌شوند را از بین می‌برند و به شما این امکان را می‌دهند دندانی بدون درد داشته باشید. این نکته را بدانید که پیاز تند برای کاهش درد، بهتر از پیازهای شیرین عمل می کند. (منبع)

جوش شیرین

جوش شیرین برای درمان خانگی دندان درد

خمیر جوش شیرین نیز به عنوان درمان خانگی موثر برای از بین بردن تورم لثه و دندان درد به حساب می‌آید. ابتدا کمی خمیردندان بردارید، آن را با جوش شیرین مخلوط کرده و بر روی دندان دردناک خود بمالید. در عرض چند دقیقه، متوجه خواهید شد که درد دندان شما بهتر شده است. (منبع)

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای درمان خانگی دندان درد

ژل آلوئه ورا به عنوان یک روش درمانی بی خطر برای کاهش درد و التهاب اطراف دندان عقل مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلوئه ورا همچنین موجب بهبود لثه‌هایی می‌شود که با رویش دندان عقل دچار آسیب می‌شوند و درمان آنها را تسریع می‌کند. برای تسکین درد دندان، آلوئه ورا را در دهان خود بمالید. (منبع)

زردچوبه

زردچوبه برای درمان خانگی دندان درد

مطالعات ثابت کرده است که زردچوبه برای تسکین درد معده عالی عمل می‌کند. علاوه بر آن چون این ماده دارای خواص ضد التهابی و بی حس کننده است می‌تواند به خلاص شدن از درد دندان نیز کمک کند. یکی از روش‌های استفاده از زردچوبه آن است که بخش‌هایی از آن را بر روی لثه‌ متورم بمالید. روش دیگر این است که آب را با زردچوبه بجوشانید و سپس دهان خود را با آن بشویید. (منبع)

مسکن‌های بدون نسخه

مسکن های بدون نسخه برای درمان خانگی دندان درد

داروهای ضد التهابی نظیر ایبوپروفن، ادویل، موترین یا ناپروکسن می‌توانند برای درد دندان بسیار موثر باشند، زیرا موجب کاهش التهاب می‌شوند.

تحقیقات اخیر نشان داده است که ترکیب ادویل (ایبوپروفن) و تیلنول (استامینوفن) به اندازه داروهای تجویزی می‌تواند برای دندان درد موثر باشد. محققان تاکید می‌کنند که به دلیل احتمال اعتیاد به مواد افیونی، داشتن جایگزین موثر کاملاً ضروری است. برای استفاده از مسکن‌های بدون نسخه حتماً در مورد دوز مورد نیاز با دندانپزشک خود صحبت کنید. (منبع)

مراجعه به دندانپزشکی برای درمان دندان درد

مراجعه به دندانپزشکی برای درمان دندان درد

درد همیشه نشان دهنده پیامی از سوی بدنتان است. زمانی که درد خفیف و قابل تحمل باشد، بسیاری از مردم منتظر خوب شدن خودبه‌خودی آن می‌مانند، اما این روش برای دندان درد ایده خوبی نیست.

دندان درد در بیشتر مواقع به سرعت بدتر می‌شود، بنابراین دندان درد امروز شما ممکن است در آینده به مشکلات بزرگتری ختم شود.

منتظر ماندن برای درمان خودبه‌خودی دندان درد ممکن است باعث دردسر جدی شود. درد دندان مانند زخم یا کشیدگی ماهیچه نیست که بدن شما بتواند آن را به طور طبیعی بهبود بخشد. بدن شما نمی‌تواند پوسیدگی دندان را از بین ببرد و یا مینای آسیب دیده را ترمیم کند، بنابراین دندان درد بدون درمان توسط دندانپزشک نمی‌تواند التیام یابد.

پیشگیری از دندان درد

پیشگیری از دندان درد

به دلیل اینکه بیشتر دندان دردها نتیجه پوسیدگی دندان است، رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند، به منظور حفظ بهداشت دهان، دستورالعمل‌های زیر را پیروی کنید:

  • به صورت منظم از خمیر دندان یا ژل دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
  • دهانشویه آنتی باکتریال را برای از بین بردن باکتری‌های باقی مانده دهان مورد استفاده قرار دهید.
  • به منظور اطمینان از اینکه چیزی در بافت زبان شما گیر نکرده باشد از مسواک زبان استفاده کنید.
  • در صورت امکان، واترجت خریداری کنید، آنها می‌توانند بخش‌هایی را که مسواک و ابزارهای معمولی قادر به تمیز کردن آن نیستند را پیدا کرده و پاک کنند.
  • به منظور پاک‌سازی حرفه‌ای دهان، دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • از رژیم غذایی متعادل و سالم استفاده کنید.
  • از مصرف غذاهای شیرین و چرب بپرهیزید.
  • آب حاوی فلوراید بنوشید.
  • سیگار نکشید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری درمان خانگی دندان درد

دردی که در دندان‌های خود احساس می‌کنید دلیل آن هرچه که باشد، می‌تواند به راحتی زندگی شما را دشوار و غیرقابل تحمل کند و حتی ممکن است که بر فعالیت‌های روزمره شما نظیر غذاخوردن نیز تأثیر بگذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که در اسرع وقت به دنبال دندانپزشکی مناسب باشید و این موضوع به طور حرفه‌ای رسیدگی و درمان شده تا از عوارض بعدی جلوگیری شود.

در هر صورت برای کاهش درد و تحمل آن تا زمانی که بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید، شما می‌توانید از روش‌های درمان خانگی دندان درد به منظور کاهش درد و قابل تحمل‌ کردن آن تا زمان درمان، استفاده کنید. بهتر است که با دندانپزشک خود مشورت کنید و این نکته را مد نظر قرار دهید که همه روش‌ها برای دندان‌ درد مناسب نیستند، چون این نوع درد به دلیل عوامل مختلفی ایجاد می‌شود.

این نکته را مد نظر قرار دهید که گزینه‌های درمانی فراوانی برای این عارضه وجود دارند و نهایتاً یکی از آنها درد دندان شما را برطرف می‌کند، اما بهتر است که از طریق رعایت بهداشت دهان و دندان به طور کامل از احتمال بروز مشکلات دندان جلوگیری کنید. سپیدفمیلی با ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب آماده مشاوره در زمینه خرید وسایل برای بهداشت دهان شما می ‌باشد.

سوالات متداول

چرا دندان درد می‌گیرد؟

دندان درد زمانی رخ می‌دهد که عصب ریشه دندان یا اطراف آن تحریک شود. عفونت دندان،‌ پوسیدگی، آسیب و یا از دست دادن دندان از شایع ترین عوامل دندان درد می‌باشد. علاوه بر آن ممکن است پس از کشیدن دندان، درد ایجاد شود.

آیا دندان درد کم می‌شود؟

برخی از دندان دردها خیلی جدی نیستند و پس از مدتی برطرف می‌شوند و ممکن است مشکلی برای شما به وجود نیاورند. اما معمولاً دندان درد مشکل‌زا است و در اغلب اوقات یک مشکل جدی را به دنبال دارد و باید به صورت جدی درمان شود.

دندان درد چقدر طول می‌کشد؟

در صورتی که حفره و یا عفونت دندان عامل درد شما باشد. ناراحتی شما بیش از 48 ساعت طول می‌کشد و همچنین با گذشت زمان بدتر نیز می‌شود.

آیا درمان‌های خانگی دندان درد واقعا موثر هستند؟

مشخص شده که بعضی از درمان‌های خانگی درمان درد مؤثر بوده، موجب کاهش درد می‌شوند و مدتی آرامش را برای شما فراهم می‌کنند، با این وجود، نمی‌توان آنها را به عنوان درمان کامل در نظر گرفت، زیرا آنها مشکل اساسی را برطرف نمی‌کنند. در نتیجه در صورت بروز این عارضه حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید.

چه دارویی برای دندان مناسب است؟

داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، ادویل، موترین یا ناپروکسن می‌توانند دندان‌ درد شما را برطرف کنند، زیرا باعث کاهش التهاب می‌شوند. مطالعات اخیر نشان داده که ترکیب ادویل (ایبوپروفن) و تیلنول (استامینوفن) به اندازه داروهای مخدر (اپیوئید) برای دندان درد موثر است.

با دندان درد در چه وضعیتی بخوابیم؟

چند بالش را روی هم بگذارید و سرتان را بالا نگه‌دارید. این کار باعث می‌شود که جریان خون به سرتان هجوم نیاورد و از بدتر شدن درد دندانتان جلوگیری شود.