دسته‌بندی نشده

سفید کردن دندان در خانه: بهترین روش‌ها

سفید کردن دندان در خانه

داشتن دندان‌های سفید و درخشان ظاهر را بهبود بخشیده و لبخند را زیباتر می‌کند. در روش‌های مرسوم، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید تا دندان‌های سفیدتری داشته باشید، مراجعه به دندانپزشک و سفید کردن (بلیچینگ) دندان‌ها است. این کار زمان بر بوده و هزینه‌ی زیادی دارد و این فرایند برای همه خوشایند نیست.

سفید کردن دندان‌ در خانه با روش‌های زیادی انجام می‌شود، البته برخی از درمان‌های خانگی نیز می‌توانند به نوعی به شما کمک کنند، اما این درمان‌ها کامل در نظر گرفته نمی‌شوند و مکمل گزینه‌های درمانی به شمار می‌آیند. با این حال، محصولات خانگی خاصی وجود دارند که می‌توانند به سفید شدن دندان‌ها در خانه کمک کنند.

در این مقاله، بررسی مختصری روی گزینه‌های موجود برای سفید کردن دندان‌ها در خانه انجام می‌دهیم.

استفاده از محصولات سفید کننده دندان

همانطور که بیان شد هیچ نوع درمان طبیعی وجود ندارد، اما برخی محصولات می‌توانند دندان‌ها را در خانه مقداری سفیدتر کنند. این محصولات معمولاً بی‌خطر هستند و تأییدیه‌های لازم را دارند، با این حال، بهتر است قبل از استفاده از آنها با دندانپزشک مشورت کنید.

در مقایسه با درمان‌های طبیعی خانگی، بهتر است این گزینه‌ها را در ابتدا امتحان کنید، زیرا حتی قبل از اینکه این محصولات در بازار موجود شوند، تحقیقات زیادی روی آنها انجام شده است.

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان سفید کننده می‌تواند برای سفید کردن جرئی دندان به کار رود، این کار با حذف لکه‌های سطحی مانند لکه‌های ناشی از خوردن قهوه و سیگار کشیدن انجام می‌شود. با این حال، خمیر دندان‌های سفید کننده نمی‌توانند رنگ طبیعی دندان‌ها را تغییر دهند یا لکه‌ای را که در عمق سطح دندان نفوذ کرده را روشن کنند.

خمیر دندان سفید کننده معمولاً حاوی موارد زیر است تا بتواند لکه‌های سطحی را از بین ببرند:

  • مواد ساینده‌ای دارند که به آرامی دندان را پولیش می کنند.
  • پراکساید یا دیگر مواد شیمیایی که به تجزیه و جذب لکه‌ها کمک می‌کنند.

برخی خمیر دندان‌های سفید کننده حاوی ماده شیمیایی آبی رنگی به نام کووارین هستند که به سطح دندان می‌چسبند و باعث می‌شوند زردی کمتری در دندان به نظر رسد.

تولیدکنندگان مشهور زیادی برای خمیردندان سفید کننده وجود دارند که به صورت زیر هستند: کلگیت (Colgate)، سنسوداین (Sensodyne)، ماین، کرست (Crest)، فورامن (Foramen)، آکوافرش (AquaFresh)، برت بی (Burt Bee)، اسپات لایت (Spotlight)، بایت (Bite) و غیره. تمامی این برند‌ها خمیردندان‌های سفیدکننده را در محصولات خود دارند.

نخ دندان سفید کننده

نخ دندان سفید کننده

همانند دیگر محصولات سفیدکننده دندان‌ها، نخ سفیدکننده دندان شبیه نخ دندان طبیعی است که یک استثنا دارد: با ذرات سیلیس ساینده یا کلسیم پراکسید پوشیده شده است. ذرات ساینده به طور موثرتری پلاک‌های بین دندان‌ها را از بین می‌برند. اما کلسیم پراکساید می‌تواند به حل شدن پروتئین‌های اضافی که در بزاق وجود دارند کمک کند. این پروتئین‌ها می‌توانند بین دندان‌ها رسوب کرده و باعث ایجاد تغییر رنگ آنها شود. نخ دندان سفیدکننده درست مانند نخ دندان معمولی ذرات غذایی و پلاک‌های بین دندان‌ها را از بین می‌برد.

همانند خمیردندان‌ها، تولیدکنندگان معروفی برای نخ دندان نیز وجود دارند: از جمله: کرست (Crest)، اسپات لایت (Spotlight)، G.U.M، اورال بی (Oral-B)، گلاید، دنتک (Dentek)، ریچ (Reach) و غیره. ویژگی سفیدکنندگی در تمامی این محصولات اضافه شده است.

دهانشویه سفید کننده

دهانشویه سفید کننده

استفاه مرتب از دهان شویه، همراه با نخ دندان و مسواک، می‌تواند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک بیشتری کند. دهان شویه‌های خاصی برای کمک به پیشگیری از لک شدن دندان‌ها وجود دارند.

دهان شویه باید مرتباً و به آرامی استفاده شود، اما مطمئناً به منظور رفع لکه‌های سطحی مفید است و به یکپارچگی مینای دندان نیز صدمه نمی‌زند.

کرست (Crest)، لیسترین (Listerine)، لوینکس (Lumineux)، کلگیت (Colgate)، کورسودیل (Corsodyl)، ACT، هلو (Hello)، دنتی پلاس (DentiPlus)، بکسی دنت (BexiDent) و غیره برخی از بهترین دهان‌شویه‌های موجود در بازار هستند. این موارد تماماً در کنار وظایف خود، اثرات مفیدی روی سفیدی دندان دارند.

نوار (چسب) سفید کننده

نوار (چسب) سفید کننده

نوارهای سفیدکننده دهان، نوارهای نازکی هستند که به دندان‌ها چسبیده و آنها را سفید می‌کنند. نوارهای سفیدکننده دندان با استفاده از هیدوژن پراکساید یا کارباماید پراکساید می‌توانند دندان‌ها را سفید کنند. کارباماید پرکساید مولکولی است که وقتی در تماس با آب قرار می‌گیرد، به هیدروژن پراکساید تبدیل می‌شود.

پراکسایدهای موجود در نوارهای سفیدکننده به لایه بیرونی دندان که مینای دندان نام دارد، نفوذ کرده و وارد لایه عمیق‌تر عاج دندان می‌گردد و در آنجا کروموژن را سفید می‌کنند. کروموژن‌ها مولکول‌های رنگی هستند که در بیرون و درون دندان یافت شده و باعث لک شدن آنها می‌گردند.

بهترین برند‌های نوار سفیدکننده شامل مون (Moon)، آراگاو (Auraglow)، کرست (Crest)، اسپات لایت (Spotlight)، لومینوکس (Lumineux)، GLO و بایت (Byte) می‌شوند. این نوارها بهتر از دیگر برندها می‌توانند به سفید شدن دندان‌ها کمک کنند.

کیت سفید کننده دندان

کیت سفید کننده دندان

آیا تا به حال ورزشی انجام داده‌اید که نیاز به محافظ دهان داشته باشید؟ کیت سفیدکننده دندان، شبیه به کیت‌هایی حاوی ژل سفیدکننده است که برای کنترل لکه‌ها قرار داده می‌شود. برخی از انواع کیت سفیدکننده دهان در مطب دندان پزشک، برخی در خانه و برخی در هر دو به کار برده می‌شوند.

فرایند ایجاد لبخند زیباتر از طریق کیت سفید کننده دهان مخصوص یا سفارشی بسیار ساده است.

  • دندانپزشک از دندان‌های شما قالب می‌گیرد تا قالبی ایجاد کند و کیت سفیدکننده دهان شما را بسازد.
  • زمانی که کیت آماده شد، محلول سفیدکننده در آن قرار می‌گیرد، زیرا آنها را به مدت یک تا دو هفته و هر روز 4 ساعت استفاده می‌کنید.
  • در این مدت متوجه پیشرفت چشمگیری در سفیدی دندان‌های خود خواهید شد.

هرچند بهترین کیت‌ها آنهایی هستند که به طور سفارشی برای شما ساخته شده‌اند، اما بهترین سازنده‌های این کیت‌های سفیدکننده دهانی به این صورت هستند: iSmile ،OpaleScene ،ConfiDental ،Smile Titan ،NovaWhite ،AuraGlow ،Colgate Smile Direct Club و غیره.

قلم سفید کننده دندان

قلم سفید کننده دندان

قلم‌های سفیدکننده دندان، قلم‌های کوچکی هستند که حاوی ژل سفید کننده هستند و روی دندان‌ها زده می‌شوند تا آنها را سفید کنند. ساده‌ترین سفیدکننده‌های دندانی هستند، بنابراین اگر به دنبال چیزی سریع و بی دردسر هستید، این قلم مناسب شما می‌باشد.

هر قلم با سفیدکننده فرموله شده ای پر شده (که بسته به سازنده ممکن است متفاوت باشد) و برای سفید کردن دندان‌ها در لحظه استفاده می‌شود. در اکثر قلم‌ها با فشار دادن، سرم آنها رها می‌شود، این کار همانند فشار دادن خودکار به منظور رها شدن جوهر برای نوشتن است. سرم داخل قلم دندان‌ها را پوشانده، به کاهش و رفع لکه‌های تیره کمک می‌کند.

بهترین برندهای موجود در بازار به صورت زیر هستند: فیلیپس (Phillips)، لومینکس (Lumineux)، آراگلو (AuraGlow)، کلگیت (Colgate)، تارت (Tarte)، ایدولاستر (Idoluster)، مون (Moon)، پولار (Polar)، اسمایل دایرکت کلاب (Smile Direct Club) و غیره.

روش‌های خانگی سفید کردن دندان

همیشه خواهان لبخندی درخشانتر هستیم و قبل از اینکه علم پزشکی به اندازه کافی پیشرفت کند تا محصولات خانگی سفیدکننده دندان‌ها را ارائه بدهد، برخی روش‌ها برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شدند که به صورت زیر بودند:

جوش شیرین

جوش شیرین برای سفید کردن دندان

جوش شیرین ویژگی سفیدکنندگی طبیعی دارد و به همین دلیل ترکیبی محبوب در خمیردندان‌های تبلیغاتی هستند.

سایندگی ملایمی دارد که می‌تواند به برداشتن سطح لکه دار دندان‌ها کمک کند (منبع). علاوه بر این، جوش شیرین محیط قلیایی در دهان ایجاد کرده که از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند (منبع).

این روش خانگی در یک شب دندان‌ها را سفید نمی‌کند، اما به مرور زمان باید متوجه تغییرات شوید.

گرداندن روغن در دهان

گرداندن روغن

گرداندن روغن روشی سنتی است که منشا آن هند می‌باشد و برای بهبود بهداشت دهان و دندان و رفع سموم بدن استفاده می‌شود.

این کار با گرداندن روغن در دهان انجام می‌شود و باعث از بین رفتن باکتری‌هایی که به پلاک تبدیل شده و باعث ایجاد زردی دندان‌ها می‌گردند، می شود (منبع).

چند تحقیق نشان می‌دهند که گرداندن روزانه روغن می‌تواند باکتری‌های دهان، پلاک و التهاب لثه را کاهش دهد (منبع و منبع).

بهترین روغن‌ها، روغن نارگیل، آفتابگردان، زیتون و پالم هستند. تمامی این روغن‌ها به طور مؤثری می‌توانند برای گرداندن در دهان استفاده شوند. روغن نارگیل محبوب‌ترین گزینه برای گرداندن روغن است. زیرا نسبت به بقیه بو و طعم بهتری دارد.

آبکشی با هیدروژن پراکسید

آبکشی با هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکساید سفیدکننده ملایمی است که می‌تواند به سفید کردن لکه‌های دندان‌ها کمک کند. برای بیشترین میزان سفیدکنندگی، می‌توان از مسواکی که آغشته به جوش شیرین و هیدروژن پراکساید است استفاده کنید. این کار را دو بار در روز به مدت 1 تا 2 دقیقه انجام دهید. این کار باید فقط گاهی انجام شود.

هیدروژن پراکساید ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد، بنابراین برای استفاده طولانی مدت یا برای افرادی که دندان‌های حساس دارند مناسب نمی‌باشد.

خرید محصولات با کیفیت سفید کننده دندان

هنگامی که بحث سفید کردن دندان در خانه است، باید در مورد کیفیت محصولی که استفاده می‌شود مطمئن شوید، زیرا این مهمترین عامل برای اطمینان از دست یابی به نتایجی است که می‌خواهید و عوارض جانبی و مشکلی نیز به وجود نمی‌آورد.

اگر می‌خواهید محصولات خانگی سفیدکننده دندان را بخرید یا در مورد این محصولات سوالی دارید، حتماً با سپیدفمیلی تماس بگیرید. ما با کمال میل به شما کمک می‌کنیم تا مطمئن شوید می‌توانید از لبخندی زیباتر لذت ببرید.

قیمت محصولات خانگی سفید کننده دندان

از آنجایی که روش‌های زیادی برای رفع نیاز به سفید کردن دندان‌ها وجود دارد، نمی‌توان هزینه ثابتی را برای سفیدکننده‌های خانگی دندان ارائه داد. این درمان‌ها در مقایسه با سفیدکننده‌های دندانی که در مطب دندانپزشک استفاده می‌شوند، معمولاً هزینه کمتری دارند.

برند نقش مهمی در قیمت گذاری دارد، زیرا برخی از بهترین محصولات موجود در بازار به طور قابل توجهی هزینه بالاتری نسبت به همتایان خود دارند. کیت‌های سفیدکننده ممکن است گرانترین گزینه در میان روش‌های یاد شده باشند، اما احتمالاً بهترین نتایج را نیز به همراه خواهند داشت.

اگر می‌خواهید محصول سفید کننده دندان در خانه را انتخاب کنید، گزینه‌های در دسترس خود را بررسی کرده و ترجیحاً با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید بهترین گزینه ممکن را انتخاب می‌کنید.

سوالات پرتکرار

آیا سفید کردن دندان‌ها دائمی است؟

سفید کردن دندان دائمی نیست. اما می‌تواند به مدت چند ماه تا سه سال ماندگار باشد. این زمان بسته به هر شخص متفاوت است. اگر سیگار می‌کشید یا شراب، چای یا قهوه استفاده می‌کنید که روی دندان لکه ایجاد می‌کند، اثر سفید کنندگی خیلی ماندگار نخواهد بود.

آیا سفید کردن دندان برای دندان‌های مصنوعی مفید است؟

سفید کردن دندان روی دندان‎‌های مصنوعی، روکش‌ها، پرکردگی‌ها یا لمینت‌ها اثری ندارد.

خطرات سفید کردن دندان‌ها چه هستند؟

مهم نیست چه درمانی استفاده می‌کنید، به خصوص اگر دندان حساس دارید، احتمال حساس شدن لثه به مواد شیمیایی مورد استفاده در سفید کردن دندان وجود دارد. احتمال سوختگی لثه و در مورد برخی کیت‌های سفید کننده دندان در خانه نیز امکان صدمه به مینای دندان نیز وجود دارد.

آیا می‌توان دندان‌ها را در خانه سفید کرد؟

روش‌های زیادی برای سفید کردن دندان در خانه وجود دارند. مشاهده نتایج ممکن است طول بکشد و هرگز به خوبی درمان در مطب نشود، اما احتمال مناسب بودن آن نیز وجود دارد.

آیا سفید کردن دندان‌ در خانه دردناک است؟

خیر، روش‌های خانگی سفید کردن دندان تماماً بدون درد هستند و می‌توانند بدون ایجاد درد و احساس ناخوشایندی انجام شوند.

کدام روش سفید کردن دندان‌ در خانه برای من بهتر است؟

این مورد مربوط به انتخاب، سلیقه و همچنین نیازهای شما می‌شود. بهتر است قبل از انتخاب هر روش خانگی، با پزشک مشورت کنید.

آیا سفید کردن دندان‌ها در خانه پرهزینه است؟

خیر. این روش‌ها، مخصوصاً اگر آنها را با روش‌های موجود در مطب‌های دندانپزشکی مقایسه کنید، پر هزینه نیستند.

چند بار می‌توان از روش سفید کردن دندان‌ در خانه استفاده کرد؟

برای تکرار روش‌های سفیدکنندگی دندان‌ها در یک بازه مشخص زمانی، محدودیتی وجود دارد. زیرا اکثر محلول‌های سفیدکننده ساینده سطح دندان است و تکرار بیش از حد آنها باعث آسیب به دندان‌ها می‌شود. با دقت دستورالعمل روی جعبه یا کاغذ محصول خریداری شده را مطالعه کنید. برای دریافت نظر حرفه‌ای‌تر می‌توانید با دندانپزشک نیز مشورت کنید.

چگونه در یک شب دندان‌های خود را سفید کنیم؟

هیچ درمانی دندان‌ها را در یک شب سفید نمی‌کند، اما برخی گزینه‌ها سریعتر از بقیه اثر می‌گذارند. روش‌های طبیعی یا بدون نسخه ممکن است بیشتر از روش‌های پزشکی زمان نیاز داشته باشند. حتی در مورد روش‌های پزشکی، سفید کردن دندان‌ها احتمالاً به چندین جلسه چند ساعته نیاز باشد.