انواع مسواک

مسواک زدن با مسواک برقی: آموزش نحوه صحیح استفاده از مسواک برقی

مسواک زدن با مسواک برقی

مسواک برقی می‌تواند از مسواک معمولی بهتر باشد، البته به شرطی که روش صحیح مسواک زدن با مسواک برقی را بلد باشید. اگر روش مسواک زدنتان درست نباشد، هیچ مسواکی در جهان نیست که بتواند دندان‌هایتان را کاملاً تمیز کند. برای آن‌که دندان‌هایتان کاملاً تمیز شود، باید دو دقیقه مسواک بزنید، سطوح جلو و پشت دندان‌ها را مسواک بزنید و حواستان باشد دندان‌های عقب دهان را که دسترسی به آنها سخت است، فراموش نکنید.

آموزش روش صحیح استفاده از مسواک برقی


آموزش روش صحیح استفاده از مسواک برقی

بسیاری از مسواک‌های برقی زمان‌سنج داخلی دودقیقه‌ای دارند که کمکتان می‌کند مطمئن شوید دندان‌هایتان را برای مدت کافی مسواک می‌زنید. حتی بعضی مدل‌ها زمان‌سنجی دارند که هر 30 ثانیه یک‌بار زنگ می‌زند تا اعلام کند که باید مسواک زدن بخش بعدی دهان را شروع کنید. محیط دهان را هنگام مسواک زدن باید به چهار بخش تقسیم کنید:

 • جلوی دندان‌ها
 • پشت دندان‌ها
 • سطوح جونده دندان‌ها و پشت دندان‌های خلفی
 • زبان

قبل از شروع مسواک زدن مطمئن شوید که مسواک برقی شارژ دارد. اکثر مدل‌ها چراغی دارند که شارژ بودن مسواک را نشان می‌دهد تا متوجه شوید که مسواک چه زمانی آماده استفاده است. بهتر است دندان‌ها را قبل از مسواک زدن نخ بکشید تا پلاک یا ذرات غذای گیرکرده بین دندان‌ها شل شود و مسواک راحت‌تر بتواند این ذرات را پاک کند.

مسیری که مسواک برقی باید در محیط دهان طی کند، دقیقاً همان مسیر مسواک معمولی است. مسواک را با زاویه 45 درجه و فشاری اندک نگه دارید، مسواک باید 3 تا 5 ثانیه روی هر دندان بماند.

از سطح خارجی دندان‌های خلفی نیم‌فک سمت راست بالا شروع کنید و سطح خارجی دندان‌های بالا را یک‌به‌یک مسواک بزنید تا به آخرین دندان نیم‌فک سمت چپ بالا برسید. سپس مسواک را به سمت پشت آخرین دندان ببرید و سطح داخلی دندان‌های فک بالا را از آخرین دندان نیم‌فک چپ تا آخرین دندان نیم‌فک راست مسواک بزنید.

مسواک را به سمت دندان‌های پایین ببرید و مراحل بالا را از مسواک زدن سطح داخلی آخرین دندان نیم‌فک راست پایین تکرار کنید تا به سطح داخلی آخرین دندان نیم‌فک چپ پایین برسید، سپس مسواک زدن سطوح خارجی را از آخرین دندان نیم‌فک چپ پایین شروع کنید تا به سطح خارجی آخرین دندان نیم‌فک راست پایین برسید. در آخر هم سطوح جونده دندان‌ها را مسواک بزنید.

می‌توانید مسواک زدن را با تمیز کردن زبان تمام کنید و زبان را از عقب به جلو مسواک بزنید. دهانتان را پس از مسواک زدن و نخ کشیدن، با آب تمیز و دهانشویه شستشو بدهید. مطالعات متعدد نشان داده است که دهانشویه پلاک و ژنژیویت (بیماری لثه) را کاهش و سلامت کلی دهان را ارتقا می‌دهد. همچنین دهانشویه ذرات غذا یا دیگر میکروب‌های باقی‌مانده در دهان را خارج می‌کند.

هنگام استفاده از مسواک برقی لازم نیست مسواک را محکم روی دندان‌ها فشار بدهید یا بکشید. در عوض مسواک را با ملایمت روی دندان‌ها بکشید. بعضی مدل‌های مسواک برقی حسگر فشار دارند تا متوجه شوید که چه زمانی مسواک را بیش از حد روی دندان‌ها فشار می‌دهید. مسواک برقی، با توجه به اندازه مسواک و بزرگی سر مسواک، باید در هر حرکت تقریباً یک دندان را تمیز کند.

نحوه صحیح استفاده از مسواک برقی در هنگام ارتودنسی


مسواک برقی به‌طور کلی تمیز کردنی عمیق‌تر را به روشی ساده تضمین می‌کند و یک مسواک برقی استاندارد 2500 ـ 7500 ضربه را در دقیقه وارد می‌کند، بنابراین اگر دندان‌ها را به مدت دو دقیقه مسواک بزنید، دندان‌ها با مسواک برقی در همین مدت کوتاه بسیار بیشتر از مسواک دستی تمیز خواهند شد. مسواک برقی گزینه‌ای ایده‌آل برای بریس‌های ثابت ارتودنسی است و چون در عین سریع بودن، ملایم است، کمترین آسیب را به سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی وارد نمی‌کند.

دلیل ارتودنسی کردن دندان‌ها در اکثر موارد نامرتب بودن یا به‌هم‎فشردگی و شلوغی دندان‌هاست که پناهگاه امنی را برای جمع شدن پلاک و ذرات غذا ایجاد می‌کنند بنابراین تمیز کردن دندان‌ها در این حالت سخت است و حفظ بهداشت دهان و دندان با مسواک معمولی دشوار می‌شود. چون پاک کردن ذرات غذا از میان دندان‌های نامرتب یا براکت‌ها آسان نیست، دندان‌ها به تدریج حساس می‌شود، می‌پوسد و لکه‌هایی روی‌شان ایجاد می‌شود. مسواک برقی در چنین وضعیتی به کمک می‌آید و حتی کوچک‌ترین ذرات چسبیده به دندان‌ها و بریس‌ها را پاک می‌کند.

 • کش، باند یا بخش‌های متحرک وسایل ارتودنسی را قبل از مسواک کردن دربیاورید.
 • دور سیم‌ها و پین‌ها را با دقت تمیز کنید. هر یک از سیم‌ها را مسواک بزنید. مسواک را از بالا به پایین ببرید و تمام دندان‌های بالا و پایین را مسواک بزنید.
 • مطابق آنچه گفته شد، سطح خارجی، داخلی و روی دندان‌های خود را با دقت مسواک بزنید.
 • دهان را به طور کامل شستشو بدهید. دندان‌ها و براکت‌های ارتودنسی را در آینه بررسی کنید و ذرات باقی‌مانده غذا را پیدا کنید.

نکات مهم در هنگام استفاده از مسواک برقی


نکات مهم در هنگام استفاده از مسواک برقی

رایج‌ترین اشتباه افراد هنگام مسواک زدن این است که مسواک را بیش از حد حرکت می‌دهند. ابتدا کمی دندان‌های پایین و سپس سطوح جونده دندان‌های راست بالا را مسواک می‌زنند، بعد سراغ دندان‌های پایین برمی‌گردند و سپس دندان‌های قدامی را تمیز می‌کنند. این طریقه مسواک زدن روش نامناسبی برای استفاده از وقت است و چندان هم مؤثر و کارآمد نیست. مسواک زدن باید طبق یک روش مشخص باشد تا مطمئن شوید که تک‌تک دندان‌ها را دقیقاً به یک اندازه مسواک می‌زنید.

حتماً دندان‌ها را قبل از مسواک زدن نخ بکشید؛ چون فلوراید نمی‌تواند در لایه چسبناک پلاک نفوذ کند، اگر پلاک را قبل از مسواک زدن از بین دندان‌ها پاک نکرده باشید، مسواک آن‌قدر که فکر می‌کنید نمی‌تواند از دندان‌ها محافظت کند. بهتر است دندان‌ها را پس از مسواک زدن شستشو ندهید، چون تمام ترکیبات خمیردندان هنوز برای مراقبت از دندان‌ها در دهان وجود دارد. وقتی دهان را بلافاصله پس از مسواک زدن می‌شویید، تمام این ترکیبات مفید از دهان خارج می‌شود. نکات زیر در هنگام استفاده از مسواک برقی حائز اهمیت هستند:

 • مسواک را محکم روی دندان‌ها نکشید.
 • از مسواکی با سختی متوسط استفاده کنید.
 • از خمیردندان فلورایددار استفاده کنید.
 • مسواک یا سر مسواک برقی را هر سه ماه یک‌بار عوض کنید.

پرسش‌های متداول


سری مسواک برقی را هر چند وقت یک‌بار باید عوض کنیم؟

توصیه می‌شود سری مسواک برقی را هر سه تا چهار ماه یک‌بار عوض کنید تا مطمئن شوید که مسواک به خوبی می‌تواند به سلامت نگه داشتن دندان‌هایتان کمک کند. وقتی سری مسواک را عوض می‌کنید، مسواک کارآمدتر می‌شود و تمام پلاک و جرم جمع‌شده را از روی دندان‌ها پاک می‌کند.

بهترین راه برای تمیز کردن مسواک برقی پس از مسواک زدن چیست؟

دسته و شارژر مسواک برقی را به طور منظم تمیز کنید تا باکتری روی آن جمع نشود. وقتی مسواک زدید، ابتدا سری مسواک را بشویید. سپس سری مسواک را جدا کنید و دوباره آب بکشید. سری مسواک را تکان بدهید تا آب اضافی آن گرفته شود. درعین حال مراقب باشید دسته مسواک خیس نشود و آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

استفاده از مسواک برقی در زمان درمان ارتودنسی خطری ندارد؟

مسواک زدن با مسواک برقی در زمان ارتودنسی ایمن است، البته باید سری مسواکی را تهیه کنید که مناسب دندان‌هایتان باشد.

کدام نوع سری مسواک برقی برای من از همه بهتر است؟

سری مسواک برقی را با توجه به حساسیت دندان‌ها و لثه‌هایتان انتخاب کنید. اگر دندان‌ها و لثه‌هایتان حساس است، سری مسواک با پرز نرم را انتخاب کنید.

هر چند وقت یک‌بار می‌توانم از مسواک برقی و واترجت استفاده کنم؟

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. اکثر مسواک‌های برقی تایمر خودکار داخلی دودقیقه‌ای دارند که مدت زمان بهینه مسواک زدن را به شما نشان می‌دهد. از واترجت استفاده کنید تا از بهداشت مناسب لثه‌ها و دندان‌ها و تمیز شدن کاملشان مطمئن شوید. هر روز پس از شام از واتر فلاسر برای زدودن ذرات غذای گیرکرده بین دندان‌ها و داشتن لثه‌هایی سالم‌تر استفاده کنید.

چرا باید از مسواک برقی استفاده کنم؟

برای آن‌که بهداشت دهان و دندان‌ها را در بالاترین حد ممکن رعایت کنید، لازم است به‌جای وسایل قدیمی از وسایل مدرن و پیشرفته برای مراقبت از دندان‌ها استفاده کنید. مسواک برقی تمیز شدن کامل دور از دسترس‌ترین نقاط دهان را تضمین می‌کند که با مسواک معمولی نمی‌توان آنها را پاک کرد.

می‌توانم به‌جای آب از دهان‌شویه برای تمیز کردن دهان استفاده کنم؟

بله، می‌توانید دهان را به‌جای آب با دهان‌شویه شستشو بدهید. بااین‌حال توصیه می‌کنیم دهان‌شویه را ابتدا رقیق کنید. ضمناً فراموش نکنید که بعضی دهان‌شویه‌ها به مسواک برقی آسیب می‌زند. اگر می‌خواهید به‌جای آب از دهان‌شویه برای تمیز کردن دهان استفاده کنید، ضروری است آن را با آب رقیق کنید تا محلولی حاوی 90% آب و 10% دهان‌شویه داشته باشید.