انواع مسواک

بهترین مسواک برقی | راهنمای انتخاب بهترین برند و مدل مسواک برقی

بهترین مسواک برقی

همه مسواک‌های برقی یکسان ساخته نمی‌شوند و شما باید مسواک را بر اساس علایق و راحتی خودتان انتخاب کنید. برای انتخاب یک مسواک از بین مسواک‌های مختلف آشنایی با انواع مختلف مسواک‌های برقی و فناوری آنها می‌تواند به شما کمک کند.

ویژگی‌های بهترین مسواک برقی


چیزهای بیشتری وجود دارد که مسواک‌های برقی را از آنچه شما فکر می‌کنید، متفاوت می‌کند. اول از همه یک مسواک باید انواع باکتری‌ها از جمله پلاک‌هایی که دسترسی به آنها در اطراف خط لثه و بین دندان‌ها دشوار است را از بین ببرد. برای انجام این کار سر مسواک باید انعطاف پذیر باشد و در عین حال استفاده از آن راحت باشد. بهترین مسواک‌های برقی تنظیمات متعدد و متناسب با سبک‌های مختلف دارند.

تایمر

بهترین مسواک‌های برقی یک تایمر دارند که به شما کمک می‌کند تا به مدت دو دقیقه توصیه شده توسط دندانپزشک مسواک بزنید. به دنبال مسواک‌هایی باشید که هر سی ثانیه با صدای وزوز شما را به یک قسمت از دهان هدایت کنند (بالا سمت چپ، بلا سمت راست، پایین سمت چپ، پایین سمت راست).

حالت‌های تمیز کردن دندان

حالت‌های تمیز کردن دندان

برخی از مسواک‌ها حالت‌های تمیز کردن مختلفی دارند که برای مشکلات خاصی مثل حساسیت یا زرد شدن دندان مفید هستند. هفت حالت مختلف مسواک زدن:

 • استاندارد: برای مسواک زدن روزانه
 • حساس: تمیز کردن نرم برای قسمت‌های حساس
 • بسیار حساس: تمیز کردن بسیار نرم برای قسمت‌های حساس
 • ماساژ: لثه‌ها را ماساژ می‌دهد و به بهبود لثه‌ها کمک می‌کند.
 • دندان‌های سفیدتر: تغییر رنگ دندان‌ها را از بین می‌برد.
 • قوی: برای تمیز کردن کامل دندان‌ها
 • زبان: باکتری‌های روی زبان را پاک می‌کند و از بوی بد دهان جلوگیری می‌کند.

سنسور فشار

مسواک‌های برقی خوب، یک سنسور فشار دارند که وقتی به دندان‌هایتان فشار می‌آورید روشن می‌شود تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری کند. اکثر مسواک‌ها با یک سیگنال نور روی دسته به شما اطلاع می‌دهند. برخی از مسواک‌ها هم برای مدت کوتاهی لرزش دارند یا حتی شدت مسواک زدن را کاهش می‌دهند. مسواک‌های هوشمند زمانی را نشان می‌دهند که فشار بیش از حد به دندان‌ها یا لثه‌های خود وارد می‌کنید.

چگونه دندان را تمیز می‌کنند؟

دو نوع مسواک برقی تولید می‌شود: نوسانی و صوتی.

 • مسواک‌های نوسانی با چرخاندن خودکار سر مسواک با سرعت بسیار بالا دندان‌های شما را تمیز می‌کنند. برخی از مدل‌های مسواک‌های برقی همچنین در کنار نوسان عملکرد ضربانی یا چرخشی دارند تا روند تمیز کردن دندان‌ها را بهبود بخشند.
 • مسواک صوتی از پالس‌های صوتی بسیار سریع استفاده می‌کند تا پلاک روی دندان‌های شما را از بین ببرد. سر مسواک در طول فرایند تمیز کردن دندان‌ها زیاد حرکت نمی‌کند اما احساس لرزش ملایمی ایجاد می‌کند.

نتایج سال‌ها آزمایش نشان می‌دهند که هر دو روش تمیز کردن موثر هستند.

اپلیکیشن‌های مسواک برقی

اپلیکیشن‌های مسواک برقی

مسواک‌های هوشمند نوعی از مسواک‌های برقی هستند که با یک اپلیکیشن کار می‌کنند. شما می‌توانید مسواک را از طریق بلوتوث به گوشی هوشمند خود متصل کنید و از نحوه عملکرد مسواک بهره ببرید. این کار به شما می‌آموزد بهتر مسواک بزنید. اگر یک مسواک هوشمند را انتخاب می‌کنید به خاطر داشته باشید که هوشمند می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. مسواک هوشمند می‌تواند یک سنسور تایمر و فشار یا عملکرد دقیق درباره مکان و نحوه مسواک زدن دندان‌های شما باشد.

لوازم جانبی

بهترین مسواک‌های برقی معمولا همراه با اکسسوری‌های مورد نیاز برای حفظ سلامت دهان و دندان به فروش می‌رسند.

کیف مسافرتی

کیف مسافرتی

شما باید یک مسواک برقی با کیف مسافرتی انتخاب کنید. در این صورت شما می‌توانید مسواک و لوازم جانبی مسواک خود را کاملا بهداشتی نگه دارید.

برس

برای اینکه بیشترین استفاده را از مسواک خود ببرید باید مسواکی را انتخاب کنید که برس آن مناسب دندان شما باشد. به عنوان مثال مسواک‌هایی که برسشان پرزهای نازکی برای تمیز کردن کامل بین دندان‌ها، برای مسواک زدن دندان‌های حساس و لثه‌های ملتهب وجود دارد. همچنین برای از بین بردن لکه‌ها از روی دندان‌ها برس مخصوصی وجود دارد. برای بهترین نتیجه باید هر سه ماه یکبار برس مسواک را عوض کنید.

بهترین مارک و برند مسواک برقی


برند مسواک نقش مهمی در انتخاب آن دارد. دلیل آن این است که محصولات و تولیدکنندگان خاصی وجود دارند که تایید کامل دندانپزشکان و متخصصان بهداشت دهان و دندان را دریافت کرده اند. برای بهترین نتایج بهتر است که یک برند مطمئن را انتخاب کنید.

Oral-B

Oral-B یکی از دو برند بزرگ مسواک برقی در بازار است. برس های مسواک برقی Oral-B قدرت پاک کنندگی بسیار بالا و ویژگی‌های متنوعی برای نحوه تمیزکردن سفارشی دارند. مدل‌های ارزان قیمت یک حالت مسواک زدن و یک تایمر داخلی دارند. مدل‌های بالاتر ویژگی هایی مانند حساسیت فشار، حالت‌های مسواک زدن اضافی و عملکرد بلوتوث را اضافه می‌کنند. مدل‌هایی که به اپلیکشین تلفن هوشمند Oral-B وصل می‌شوند، بازخورد هدفمندی براساس عملکرد مسواک زدن شما ارائه میدهند.

Phillips Sonicare

مسواک برقی فیلیپس مدل Sonicare یکی دیگر از برندهای اصلی مسواک برقی است. این مسواک‌ها برای اولین بار از پاک کننده صوتی استفاده کرده و هنوز هم یکی از بهترین نمونه‌های این نوع برند به حساب می‌آیند.

مدل DailyClean 1000 شامل یک تایمر لرزان و یک حالت تمیزکردن فوق‌العاده است. مدل های دیگر عبارتند از حالت‌های تمیز کردن اضافی، فناوری سنجش فشار، اتصال بلوتوث و غیره. مدل‌های بالا به یک اپلیکیشن وصل می‌شوند تا داده‌های مربوط به عادت‌‎های مسواک‌زدن شما را جمع آوری کنند و به شما بازخورد و آموزش برای بهبود مهارت‌هایتا را ارائه دهند.

Hum by Colgate

مسواک Hum یک محصول نسبتا جدید در بازار مسواک‌های برقی است. بسیاری از ویژگی‌های مشابه مسواک‌های Oral-B و Sonicare را دارد. مسواک Hum سه حالت مسواک زدن (معمولی، حساس و تمیز کردن عمیق) را دارد. این مسواک از اتصال بلوتوث برای ارتباط اپلیکیشن برای سنجش موقعیت استفاده می‌ند تا عادات مسواک زدن شما را تجزیه و تحلیل کند و زمینه‌هایی را برای بهبود وضعیت دندان‌های شما پیشنهاد دهد. این اپلیکیشن‌ها همچنین امتیازهایی را به شما می‌دهند که می‌توانند با محصولات Colgate به صورت رایگان مبادله شوند.

بهترین مدل مسواک برقی


برخی از مسواک‌های برقی موثر تر از بقیه هستند و زمانی که از آنها استفاده کنید می‌توانید تفاوت را احساس کنید. اما علاوه بر عملکرد باید به دنبال مسواکی باشید که مطابق با نیازهای شما طراحی شده باشد.

Philips Sonicare DiamondClean Smart 9700

Philips Sonicare DiamondClean Smart 9700

Philips Sonicare DiamondClean دارای سه نوع برس است که هر کدام برای تمیزکردن قسمت‌های صعب العبور طراحی شده‌اند، دسته مسواک و یک کیف مسافرتی که برای بسته بندی راحت ساخته شده است. برس را به اپلیکیشن روی موبایلتان وصل کنید تا گزارش پیشرفت خودکار و بازخورد فوری در مورد مسواک زدنتان را به شما نشان دهد.

این مسواک به صورت تخصصی به شما آموزش می‌دهد تا نه تنها نحوه صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید بلکه متوجه شوید چه قسمت‌هایی از دندان‌ها را مسواک نزده‌اید. این مسواک‌ها حسگرهایی دارند که به شما اطلاع می‌دهند که خیلی سفت مسواک می‌زنید و ممکن است به دندان‌های خود آسیب بزنید.

Oral-B Pro 1000

Oral-B Pro 1000

اگر به دنبال یک مسواک برقی با قابلیت تمیزکردن عمیق هستید، Oral-B Pro 1000 برای شما مناسب است. این مسواک برقی شارژی تا 300 درصد پلاک بیشتری نسبت به مسواک‌های دستی را از بین می‌برد. این مسواک‌ها قیمت مناسبی دارند و انتخابی خوبی برای شما هستند. این مسواک‌ها دارای سنسورهای فشار هستند و در صورتی که خیلی محکم مسواک بزنید حرکت را متوقف می‌کند. تایمر تمیزکردن دو دقیقه‌ای با فواصل سی ثانیه داد. پلاک‌های موجود در قسمت‌های صعب العبور بین دندان‌ها را از بین می‌برد.

Oral-B iO Series 9

Oral-B iO Series 9

مسواک برقی Oral-B iO Series 9 (همچنین با نام iO9 هم شناخته می‌شود) به طور موثر پلاک‌های چسبنده را هنگام سر خوردن از یک دندان به دندان دیگر پاک می‌کند و بازخورد آن هنگام مسواک زدن شما را تشویق می‌کند تا تکنیک مسواک‌زدن خود را بهبود بخشید حتی اگر از اپلیکیشن آن استفاده نکنید.

سنسور فشار داخلی نه تنها در صورت فشار دادن بیش از حد به شما هشدار می‌دهد بلکه در صورت عدم اعمال فشار کافی برای تمیز کردن خوب به شما کمک می‌کند تا به نتیجه مطلوب برسید. پس از اتمام مسواک زدن (تایمر به شما هشدار میدهد) صفحه نمایش رنگی روشن iO Series 9 با یک ایموجی مناسب به مسواک زدن شما هشدار می‌دهد. این یک راه سریع برای دریافت بازخورد در مورد تکینیک شما است و به شکل شگفت انگیزی انگیزه دهنده است اما برای راهنمایی های بیشتر میتوانید اپلیکیشن Oral-B مراجعه کنید.

اگر بودجه کافی دارید این مسواک برقی بسیار خوب طراحی شده است و تاثیر واقعی بر نحوه تمیز کردن دندان‌هایتان خواهد داشت و به شما کمک می‌کند تا عادت‌های بهتری داشته باشید که می‌تواند تاثیر طولانی مدت روی بهداشت دهان و دندان شما داشته باشد.

Philips Sonicare DailyClean 1100

Philips Sonicare DailyClean 1100

Philips Sonicare DailyClean 1100 یک مسواک برقی ارزان قیمت و بادوام است که می‌تواند نیازهای مسواک زدن روزانه را در خانه یا در سفر برطرف کند. این مدل دارای دارای حالت رمپ آپ است که به آرامی راه اندازی می‌شود و به تدریج به سرعت های صوتی بالاتر می‌رسد.

این مسواک برقی دارای یک تایمر دو دقیقه‌ای است که به شما می‌گوید چه زمان کافی برای تمیز کردن هر قسمت دهان خود صرف کرده‌اید. علاوه بر این دارای شارژ طولانی 2 هفته است که نشانگر قدرت و پایه شارژ است. ساختار بادوام آن معایبی هم دارد: حجیم و سنگین تر از سایر مدل های مسواک صوتی است. به طور کلی این مدل از لحاظ قیمت بهترین نوع مسواک برقی است.

بهترین مسواک برقی برای کودکان


تشویق کودکان به مسواک زدن از اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر زیادی در رعایت بهداشت دهان و دندان آنها به‌خصوص در سنین بزرگسالی دارد. به همین دلیل بسیاری از کمپانی‌ها اقدام به ساخت مسواک‌های کودکان در رنگ‌ها و طرح‌های متنوع کرده‌اند. بهترین کمپانی‌ها علاوه بر ارائه مسواک برقی در طرح‌ها و مدل‌های متنوع، مسواک‌هایی با کارایی بالا برای حذف موثر پلاک‌های دندانی ارائه می‌دهند.

مسواک هوشمند Colgate Magik برای کودکان

مسواک هوشمند Colgate Magik برای کودکان

مسواک هوشمند Colgate Magik دارای اپلیکیشن و به طور کلی برای لذت بردن کودکان از مسواک زدن طراحی شده است. با بازی ها و وظایف سرگرم کننده در اپلیکیشن بچه ها میتوانند مسواک زدن موثرتری را یادبگیرند. این بسته دارای یک جای مسواک، یک جای تلفن و یک مسواک بچه گانه با موهای بسیار نرم است.

مسواک برقی کودکان Oral-B

مسواک برقی کودکان Oral-B

Oral-B   بهترین مسواک برقی برای بچه ها است که دارای ویژگی های مناسب برای کودکان مانند دستگیره ارگونومیک، تایمر 2 دقیقه ای مسواک زدن، هشدار لثه سنسور فشار، لرزش، نوسان و حرکت چرخشی است.

هر یک از سری‌های مسواک‌های کودک (دو عدد همراه با مسواک) طوری طراحی شده‌اند که اطراف هر دندان را احاطه کنند تا پلاک‌های دندانی و ذرات غذا از بین بروند. هنگامی که کودک مسواک را به شدت روی دندان‌های خود فشار می‌دهد، سنسور فشار روشن می‌شود. باتری این مسواک حدود هشت روز دوام می آورد.

چگونه بهترین مسواک برقی را انتخاب کنم؟


با مسواک برقی می‌توانید دندان‌های خود را بهتر از مسواک معمولی مسواک بزنید. سرعت بالای مسواک برقی باعث از بین رفتن پلاک‌های بیشتری نسبت به مسواک‌های دستی می‌شود. برای انتخاب مسواک مناسب باید چند سوال مهم را از خودتان بپرسید.

 • مسواک چرخشی میخواهید یا صوتی؟
 • به کدام حالت های مسواک زدن نیاز دارید؟
 • آیا می‌خواهید مسواک شما سنسور فشار داشته باشد؟
 • ایا میخواهید برای نحوه مسواک زدنتان بازخورد بگیرید؟
 • به کدام لوازم جانبی نیاز دارید؟ اندازه دسته مسواک را در نظر بگیرید. اگر مسن تر هستید یا مشکل در دست گرفتن دارید نگه داشتن مسواک های برقی ممکن است برای شما دشوار باشد چون دسته آن برای قرار دادن باتری‌های داخلی ضخیم‌تر است.
 • مسواک‌های دستی ارزان تر از مسواک‌های برقی هستند. با این حال مسواک‌های برقی انتخاب بهتری هستند چون از لرزش (نوسان) برای از بین بردن پلاک استفاده می‌کنند. آنها همچنین به طور موثرتری دندان‌های شما را تمیز می‌کنند و در نتیجه بهداشت دهان و دندان شما را بهبود می‌بخشد. امروزه مسواک‌های برقی بسیار کم هزینه‌ای در بازار وجود دارند که در برابر پوسیدگی، بیماری لثه و سایر بیماری‌های دهان و دندان از شما محافظت می‌کند.

سوالات پرتکرار


تفاوت بین مسواک صوتی و نوسانی چیست؟

مسواک های صوتی شامل حرکات ارتعاشی به طرف رشته‌های برس است در حالی مسواک‌های نوسانی با حرکات چرخشی و ضربانی سر برس کار می‌کنند. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد کدام یک موثرتر است.

مسواک های نوسانی سرهای گردی دارند که می‌توانند به پشت دهان برسند و به طور موثر پلاک‌ها را از بین ببرند. عملکرد مسواک زدن آنها بین 2500 تا 8000 چرخش در دقیقه است و نسبت به برس صوتی تغییرات جهش بیشتری دارند.

مسواک‌های صوتی سرهای الماسی یا بیضی شکل دارند و می‌توانند به 24000 تا 40000 ارتعاش در دقیقه برسند که باعث میشودحرکت آنها سریعتر از مدل های نوسانی باشد. این مسواک ها قسمت های بیشتری را تمیز میکنند چون هر مایع در دهان تحت تاثیر ارتعاشات قوی بین دندان ها و خط لثه قرار میگیرد.

آیا مسواک‌برقی به دندان‌های من آسیب می‌رساند؟

این مسواک به روشی صحیح و بدون آسیب دندان‌ها را به طور موثری تمیز می‌کنند. اگر نگران حساسیت دندان‌ها هستید از مسواک‌هایی استفاده کنید که عملکرد ملایم حساس یا سر مسواک نرمتری دارند.

هنگام خرید بهترین مسواک برقی باید به دنبال چه چیزی باشم؟

هر فردی به عملکردهای متفاوتی از مسواک‌های برقی نیاز دارد. به آنچه از نظر اثر بخشی، ویژگی‌ها و قیمت نیاز دارید فکر کنید سپس مسواکی را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد.

یک مسواک برقی خوب چگونه است؟

یک مسواک برقی خوب مسواکی است که به طور مداوم از آن استفاده میکنید. مسواکی را انتخاب کنید که متناسب با مسواک زدن شما باشد و ویژگی هایی را که برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود نیاز دارید را داشته باشد.

موثرترین مسواک برقی کدام است؟

مسواکی که بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان میاورد مسواکی است که به درستی و به طور مدوام از آن استفاده کنید. مسواکی را انتخاب کنید که برای دست و لثه شما احساس خوبی داشته باشد، به راحتی در اطراف دهان شما حرکت کند و هر ویژگی اضافی که فکر میکنید برای بهداشت دهان و دندان شما مفید است را داشته باشد.

از چه نوع مسواک برقی استفاده کنم؟

بهتر است از مسواکی استفاده کنید که به شما لبخندی زیبا تر بدهد. به عنوان مثال اگر میخواهید دندان های سفید تری داشته باشید از یک مسواک سفید کننده استفاده کنید. اگر میخواهید به جلوگیری از تحلیل لثه کمک کنید از مسواکی استفاده کنید که از عقب نشینی لثه جلوگیری میکند.

آیا ویژگی‌های زیاد مسواک‌های برقی مزیت به حساب می‌آید؟

بازار مملو از پیشرفته‌ترین ابزارهای بهداشتی دندانی است. از چند حالت تمیز کردن گرفته تا اتصال بلوتوث و سایر موارد دیگر. مسواک‌های برقی قطعا به آرامی به ابر رایانه‌های کوچک تبدیل می‌شوند. با این وجود تعیین اینکه آیا واقعا از این ویژگی‌های اضافی استفاده کنید بر عهده شماست. بازی با آنها می‌تواند سرگرم کننده باشد و حتی می‌تواند عادات بهداشتی دهان و دندان بهتری را برای شما ایجاد کند. اما مطمئنا اجباری نیست بنابراین این شما هستید که تصمیم می‌گیرید مسواک شما تا چه حد پیچیده باشد.

چند بار در روز می‌توانم از مسواک برقی استفاده کنم؟

توصیه می‌شود حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

چرا باید از مسواک برقی استفاده کرد؟

مسواک‌های برقی سخت‌ترین قسمت‌ها را به طور مناسب تمیز می‌کنند که مسواک دستی نمی‌تواند این کار را بکند.